بخش اول از گزارش سالانه اعدام – دستکم ۷۵۳ اعدام در سال ۲۰۱۴

[ad_1]

 گزارش پیش رو؛ اولین بخش از هفتمین گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران در خصوص مجازات اعدام و ارزیابی چگونگی اجرای این مجازات در سال ۲۰۱۴ در جمهوری اسلامی ایران است که روز سه شنبه نوزدهم اسفند ماه در کنفرانس مطبوعاتی با حضور خبرنگاران در اسلو ارائه شد.

 “سازمان حقوق بشر ایران” و “سازمان با هم علیه مجازات اعدام” از سال 2011 با یکدیگر در جهت اشاعه و انتشار گزارش‌های سالانه مربوط به اعدام در ایران همکاری کرده اند.

گزارش اعدام‌های سال ۲۰۱۴ در یک نظر

  • 753 نفر در سال 2014 در ایران اعدام شدند که در مقایسه با سال قبل 10 درصد افزایش داشته است.
  • 291 مورد از اعدام‌هاى اجرا شده توسط منابع رسمى ايران تاييد شده است
  • 367 نفر معادل 49 درصد از افراد اعدام شده، اتهام‌هاى مرتبط با مواد مخدر داشته اند.
  • 240 نفرمعادل 32 درصد به اتهام قتل به قصاص محکوم شدند.
  • 53 مورد اعدام در ملاعام  انجام شده است.
  • حداقل 15 مورد از اعدام شدگان متهمان نوجوان زیر 18 سال بوده اند (در زمان وقوع جرم و بازداشت)
  • حداقل 26 مورد از اعدام شدگان متهمان زن بوده‌اند.
  • حداقل چهار نفر پس از به دار آویختن مورد بخشش قرار گرفتند.

مقدمه:

گزارش حاضر در حالی انتشار می‌یابد که که روابط دیپلماسی ایران و جامعه جهانی در بالاترین سطح خود پس از ریاست جمهوری روحانی قرار دارد.

در سال 2014 مذاکرات بسیار زیادی میان مقامات ایرانی و دولت‌های غربی انجام شده است. علاوه بر این، صدها قانون‌گزار و سیاست‌مدار از دول غربی و مقامات رسمی اروپایی و نخست وزیران کشورهای متعددی مانند نروژ، سوید، ایتالیا، اسپانیا و اتریش از تهران بازدید کرده‌اند و ده‌ها مذاکرات عالی توسط مقامات ایران در صحنه‌های بین‌المللی صورت گرفته است.[1]

ضمنا اطلاعات گردآوری شده و انتشار یافته توسط سازمان حقوق بشر ایران نشان‌گر این است که آمار اعدام‌های انجام شده در Slide9سال 2014 در بیش‌ترین سطح خود در پانزده سال اخیر بوده است. علاوه براین مقایسه آماری اعدام‌های انجام شده در قبل و پس از  ریاست جمهوری روحانی نشان‌گر افزایش بسیار زیاد نرخ آمار اعدام پس از انتخابات ریاست جمهوری است. از طرف دیگر از سال 1990 تا به حال متاسفانه چنین آمار بالایی در خصوص اعدام نوجوانان وجود نداشته است. علاوه بر این مقامات ایران به اعدام فعالان سیاسی و مدنی ادامه داده‌اند. اعدام آموزگاران عرب مانند هادی راشدی و هاشم شعبانی متعلق به گروه ” الحوار”[2] غلام رضا خسروی متهم به حمایت مالی و ارتباط با سازمان مجاهدین خلق[3] و محسن امیراصلانی متهم به بدعت در دین و توهین به حضرت یونس[4] مثال‌های اندکی از خیل عظیم اعدام شوندگان سال پیش بوده‌اند. دیوان عالی کشور مجازات اعدام برای سهیل اعرابی  را به جرم توهین به پیامبر در فیس بوک تایید کرد و او هنوز در خطر اعدام قرار دارد.[5]

این گزارش این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا به کارگیری مجازات اعدام موضوع گفتگوی دوجانبه میان ایران و کشورهایی که مروج اصلی لغو مجازات اعدام در صحنه بین‌المللی بوده اند، بوده است یا خیر؟ در صورتی که موضوع مجازات اعدام ایران جزو موضوعات اصلی این مذاکرات بوده است، چرا آمار اعدام در زمان همین مذاکرات دیپلماتیک افزایش پیدا کرده است؟ و از آن مهم‌تر جامعه بین المللی چه سازکارهای خاصی برای مواجهه با این آمار دارد؟

محمود امیری مقدم مدیر و سخن‌گوی سازمان حقوق بشر ایران در اظهارنظر خود عنوان کرد: “علیرغم بهبود روابط ایران و جامعه جهانی، موقعیت مجازات اعدام در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی به طرز عجیبی رو به افزایش است .” ” این وضعیت  می‌تواند ادامه داشته باشد. محدودیت در به کارگیری مجازات اعدام باید یکی از مطالبات اولیه در هر مذاکره میان جامعه بین المللی و ایران باشد. اکنون زمان آن است  تا حقوق بشر از این مذاکرات بهره بگیرد.”

گزارش حاضر تنها چند روز قبل از بررسی ادواری وضعیت حقوق بشر در ایران توسط شورای حقوق بشر منتشر شده است. شورای حقوق بشر همان مکانی است که ایران باید پاسخ گوی بیش از 290 اقدام علیه حقوق بشر خود باشد که 39 مورد آن مربوط به مجازات اعدام است. در همین زمان مخالفت عمومی مردم در برابر مجازات اعدام در داخل کشورنیز افزایش پیدا کرده است.  مذاکرات آزاد در مورد اعدام در ملاعام در حال پیش‌روی است. در کنار آن برخی از مقامات ایران لزوم تغییر قانون مبارزه با مواد مخدر را به منظور کاهش آمار اعدام لازم می‌دانند. تغییرات بیش‌تر در قانون‌گزاری قوانین مربوط به اعدام نوجوانان نیز عنوان شده است. در همین زمان جنبش بخشش و عفو مجرمان در ایران در حال شکل‌گیری  است به طوری که خانواده قربانیان بیش از پیش به کارگیری اعدام را به عنوان مجازات تقبیح می‌کنند.

رافایل چنویل هزان[6]، مدیر اجرایی سازمان ای سی پی ام  (با هم علیه اعدام) عنوان کرد “روابط دیپلماتیک و گزارش ادورای شورای حقوق بشر فرصت‌های خوبی برای بهبود وضعیت اعدام در ایران هستند. اما این قضیه نیازمند ارده‌ای قوی‌تر از جامعه جهانی و شرکای مذاکراتی ایران است.” سازمان حقوق بشر و ای سی پی ام  (با هم علیه اعدام) معتقد هستند که تعمیم  و گسترش ماموریت گزارش‌گر مخصوص حقوق بشر سازمان ملل به ایران، نظارت نزدیک شورای حقوق بشر سازمان ملل بر توصیه‌های پذیرفته شده حقوق بشری توسط ایران، مشروط کردن بیش‌تر روابط جامعه بین المللی با ایران جهت کاهش مجازات اعدام و تقویت مبارزات جامعه مدنی علیه مجازات مرگ همه و همه ابزار ی هستند که جامعه بین المللی می‌تواند از آنها جهت محدود سازی مجازات اعدام در ایران بهره گیرد.

سازمان حقوق بشر ایران و ای سی پی ام  (با هم علیه اعدام) بر این باور هستند که لغو مجازات اعدام برای متهمان نوجوان، اعدام در ملاعام و اعدام در جرایم مواد مخدر حوزه‌هایی هستند که باید تمرکز بیش‌تری در سال 2015 بر آن‌ها صورت گیرد.

پایان بخش اول  نسخه پی‌ دی اف گزارش کامل به زبان انگلیسی‌ را در اینجا دانلود کنید     منابع: [1]http://iranprimer.usip.org/blog/2014/dec/15/diplomacy-2014-better-ties-no-deal [2]http://iranhr.net/persian/?p=1159 [3]http://iranhr.net/persian/?p=1461 [4]The Guardian: Iran hangs man for heresy, September 29, 2014 [5]http://www.hrw.org/news/2014/12/02/iran-death-sentence-facebook-posts [6]Ensemble Contre la peine de mort, http://www.abolition.fr/[ad_2]

منبع اصلی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *