گزارش سالانه اعدام در ایران – ۲۰۱۹

[ad_1]

دوازدهمین گزارش سالانه اعدام در ایران که توسط سازمان حقوق بشر ایران (IHR) و سازمان  «با هم علیه مجازات اعدام» (ECPM) تهیه شده، به ارزیابی و تجزیه و تحلیل روند مجازات اعدام در سال ۲۰۱۹ در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

در این گزارش، تعداد اعدام‌های ثبت یا کشف‌شده در سال ۲۰۱۹، مشخص شده و روند اعدام‌های این سال با سال‌های پیش مورد مقایسه قرار گرفته است. طی این مقایسه، مواردی همچون تعداد اعدام‌های ماهانه، اتهام‌های اعدام‌شدگان و توزیع جغرافیایی اعدام‌ها نیز بررسی شده است. همچنین لیستی از کودک-مجرمان و زنان اعدام شده در سال ۲۰۱۹ در قالب جدول‌هایی در این گزارش درج شده است.

این گزارش به جنبش لغو مجازات اعدام در ایران، از جمله جنبش بخشش و گذشت که فعالان مدنی، هنرمندان و فیلمسازان در آن حضور دارند نیز می‌پردازد، و نقش این جنبش را در محدود کردن استفاده از اعدام بررسی می‌کند و همچنین به تلاش‌های حکومت برای گسترش اعدام و سرکوب مدافعان حقوق بشر، اشاره می‌کند.

در سال ۲۰۱۹، ایران چهارمین بررسی دوره‌ای جهانی (UPR) خود را پشت سر گذاشت. توصیه‌هایی در خصوص مجازات اعدام برای این بررسی دوره‌ای جهانی، در پایان گزارش آورده شده است.

گزارش سالانه اعدام در سال ۲۰۱۹ نتیجه کار سخت اعضای سازمان حقوق بشر ایران و داوطلبانی است که هر کدام بخشی از تهیه این گزارش، از جمله خبررسانی، مستند سازی، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و نگارش را برعهده گرفتند. ما به‌ویژه از منابع خود که در داخل ایران با گزارش اعدام‌های اعلام‌نشده و مخفیانه در ۲۷ زندان مختلف، خطر سنگینی را به جان می‌خرند، سپاسگزاری می‌کنیم.

با توجه به شرایط بسیار دشوار، عدم شفافیت، خطرات و محدودیت‌هایی که مدافعان حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران با آن روبه‌رو هستند، این گزارش نمی‌تواند شامل تمامی موارد اجرای مجازات اعدام در ایران باشد. از جمله، اعدام‌هایی به ما گزارش‌ شده‌ که به دلیل فقدان جزئیات مورد نیاز و یا عدم توانایی تایید موارد از طریق دو منبع جداگانه، درج نشده‌اند. با این حال، ما تلاش کرده ایم تا در گزارشی که پیش روی شماست کامل‌ترین و واقع‌گرایانه‌ترین آمار ممکن را در شرایط کنونی ارائه دهیم. گزارش پیش رو شامل کسانی که در سال ۲۰۱۹ به طرز مشکوکی در زندان جان خود را از دست دادند و یا افرادی که با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی در اعتراضات سراسری آبان کشته شدند، نمی‌شود.

سازمان  «با هم علیه مجازات اعدام» (ECPM) از تولید، ویرایش، انتشار و توزیع این گزارش حمایت کرده است. تنها با اتخاذ یک استراتژی قوی برای نشر و توزیع اطلاعات می‌توان بر معضل عدم شفافیت در مورد مجازات اعدام در ایران فائق آمد. هدف سازمان حقوق بشر ایران (IHR) و ECPM از انتشار این گزارش‌ها، ارائه حقایقی است که بر دیدگاه بین‌المللی اثر بگذارد و در نتیجه، به ایجاد تغییر در ایران در خصوص مجازات اعدام کمک کند. ایران پس از چین، در صدر کشورهای اعدام‌کننده جهان است.[ad_2]

منبع اصلی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *