یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد

[ad_1]

خبرگزاری هرانا – حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک زندانی پس از ۸ سال تحمل حبس، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از ۶ اسفند سال ۹۲، به‌ دنبال اعلام خبر آتش‌سوزی خودروی پژو پارس در محدوده خیابان ری آغاز شد. پس از خاموش کردن آتش، امدادگران با جسد مرد جوانی روی صندلی عقب خودرو مواجه شدند و بدین ترتیب بازپرس کشیک قتل پایتخت و تیم بررسی صحنه جرم راهی آنجا شدند.

باتوجه به سوختگی شدید جسد، هویت آن مشخص نبود اما کارآگاهان جنایی با بررسی پلاک خودرو، هویت مالک آن را به‌دست آوردند و مشخص شد مقتول ۳۰ ساله که نادر نام داشته مدتی قبل خودرو را به صورت قولنامه‌ای خریداری کرده بود.

خانواده مقتول در تحقیقات اعلام کردند: پنجم اسفند به یک مراسم عروسی دعوت بودیم. بعد از پایان مراسم، نادر به خانه پسرعمه پدرش به نام بابک رفت و بعد از آن از او بی‌خبریم.

بدین‌ترتیب کارآگاهان به سراغ بابک رفتند اما مرد ۴۰ ساله در تحقیقات مدعی شد که نادر ساعتی بعد از اینکه به خانه او رفته با تماس مرد ناشناسی از خانه او بیرون آمده و دیگر خبری از او نداشته است.

بررسی‌ها در این رابطه ادامه داشت تا اینکه با گذشت بیش از دو سال از قتل نادر، مدارک و شواهدی به‌دست آمد که نشان می‌داد بابک و همسرش در ماجرای کشتن نادر نقش دارند و با نگفتن حقیقت سعی در تغییر دادن مسیر تحقیقات دارند.

بدین ترتیب به دستور بازپرس جنایی بابک و همسرش بازداشت شدند. در ادامه همسر بابک پس از گذشت چند روز از بازداشت، به ارتکاب قتل توسط نادر اعتراف کرد.

او گفت: شوهرم آن شب نادر را کشت. شب حادثه برادرم قدرت نیز در خانه ما بود. او نیز به همسرم کمک کرد تا جسد نادر را از خانه بیرون ببرند و آن شب کسی از حضور قدرت در خانه ما اطلاعی نداشت.

به‌دنبال اعتراف زن جوان، قدرت نیز بازداشت شد و اظهارات خواهرش را تأیید کرد. بابک در مواجهه حضوری با همسر و برادر همسرش لب به اعتراف گشود و گفت: پس از بازگشت از مراسم عروسی، نادر به همراه قدرت داخل اتاق پذیرایی خوابیدند و من و همسرم، به همراه پسر ۹ ساله‌ مان داخل اتاق خودمان بودیم.

وی ادامه داد: حدوداً ساعت ۲ بود که پسرم مرا از خواب بیدار و از من خواست تا او را به سرویس بهداشتی ببرم. از اتاق خواب بیرون آمده بودم که ناگهان متوجه سر و صدایی داخل اتاق دیگر خانه شدم. به آهستگی خودم را به داخل اتاق رساندم اما در کمال تعجب با نادر روبه‌رو شدم که در حال سرقت طلاهای همسرم بود. شنیده بودم که نادر معتاد به مواد مخدر است اما باور نمی‌کردم. خیلی عصبانی شدم در یک لحظه نفهمیدم چکار می‌کنم و نادر را خفه کردم. بعد هم به همراه قدرت جسد را روی صندلی عقب خودرو گذاشته و به خیابان ری رفته و ماشین را آتش زدیم.

در پی اعترافات متهم، با توجه به درخواست اولیای دم، بابک به اعدام محکوم شد و با تأیید این حکم در دیوانعالی کشور، متهم سرانجام پس از ۸ سال در زندان رجایی‌شهر به پای چوبه دار رفت و اعدام شد.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

[ad_2]

منبع اصلی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *